Перейти до основного вмісту

У 1940-1941 навчальному році в Чернівецькому університеті вперше введено обов’язкові заняття з фізичного виховання студентів. Наприкінці 1940 р. створено один з перших на Буковині колектив фізкультури.

Організатором навчальних занять з фізкультури та спортивно-масової роботи з 1944 р. стала кафедра фізичного виховання. Першим її завідуючим був доцент А. Ушаков (1944-1947). Значною подією спортивного життя ВНЗ стало проведення у 1949-1950 н. р. змагань Першої спартакіади серед факультетів із п’яти видів спорту.

Вищі показники на той час серед трьох вузів Чернівецької області виборював університет (зав. кафедрою фізичного виховання М.Л. Фельдман), голова низової ради фізкультури М. Зуєв. У Другій міжфакультетській спартакіаді 100 студентів виконали розрядні нормативи та встановили 15 рекордів вузу.

Значну роботу щодо розвитку студентського спорту у 50-ті роки проводили зав. кафедрою фізичного виховання, майстер спорту М.О. Лєбєдєв, а також ст. викладачі М.Л. Фельдман, А.А. Кравченко, І.Л. Марченко, С.М. Філь, А.І. Возняковська, М.М. Цейтлін та інші.

У 1958 р. створено нове студентське спортивне товариство «Буревісник». У його систему на Буковині увійшов і спортивний клуб Чернівецького університету (голова клубу викладач М.М. Колодій).

Перед Другою спартакіадою народів СРСР (1959) колектив кафедри активізував свою роботу. На Другій спартакіаді України за Чернівецьку область виступали новий завідуючий кафедрою М.Т. Гонжа (метання молота) та викладач С.Г. Кріцштейн (бар’єрний біг).

У 1960 р. кафедра отримала новий спортивний зал. У цьому ж році головою Чернівецького обласного студентського товариства «Буревісник» обирається М.Т. Гонжа (на громадських засадах).

Представник математичного факультету ЧДУ Сергій Сенюков восени 1973 р. брав участь у першості Європи з легкої атлетики і зайняв там ІІ місце зі стрибків у висоту серед юнаків, а у 1974 р. виконав норматив майстра спорту міжнародного класу (221 см).

У наступні роки у стінах університету з’явились такі відомі спортсмени – борці, майстри спорту, неодноразові чемпіони спартакіад студентів України, Республіканської Ради ДСТ «Буревісник»; Ян І. Качур, В. Палійчук (історичний факультет); В. Бойко, В. Долгіх, О. Лесик (фізичний факультет).

У цей час в університеті та й взагалі вперше в Україні набув розвитку такий вид спорту, як хокей на траві. Заслужений тренер Росії В.В. Янушевський (Чернівецька ДЮСШ № 3) та ст. викладач кафедри, майстер спорту Б.Л. Зажаєв створюють у листопаді 1974 р. студентську чоловічу команду з хокею на траві, яка пізніше отримала назву «Університет» і принесла значну спортивну славу вузу посідаючи призові місця у Чемпіонаті СРСР (вища ліга).

Значну роботу з розвитку фізичної культури та спорту серед студентів університету у 60-ті та 70-ті роки ХХ століття проводили досвідчені педагоги кафедри М.О. Лєбєдєв, С.Г. Кріцштейн, М.Т. Гонжа, Б.Л. Зажаєв, Г.А. Русаковський, В.А. Кудрявцев, Ю.Б. Орлов, С.М. Баришенко, О.С. Водоп’янов, П.Г. Раца, О.Л. Кризлов, В.С. Банар, Ю.І. Самойленко, І.С. Звєзда. Беззмінним завідувачем кафедри з 1959 по 1997 рік був майстер спорту, доцент, кандидат історичних наук Микола Тимофійович Гонжа.

Випускник хімічного факультету І. Григораш, якого тренував М.Т. Гонжа, у 1985 р. завоював звання чемпіона Радянського Союзу (метання молоту) і виступав на Всесвітній «Універсіаді-85» у м. Саппоро (Японія).

Вже у 1991 р. у збірних командах з 14 видів спорту тренувались 16 майстрів спорту, 28 кандидатів у майстри, 283 студенти І та ІІ розрядів.

Високу спортивну майстерність демонструвала футбольна команда, яка виступала з 1992 р. на міжнародних змаганнях серед університетів Європи (24 вузи) у Голландії і зайняла: у 1992 році – ІІ місце, 1993 – І місце, 1995 – ІV, 1996 – І місце (тренер – ст. викладач М.М. Осадець). Збірна команда університету з футболу неодноразово була Чемпіоном та призером Чемпіонату України серед студентів та Універсіади України. У 2012 році збірна команда прийняла участь у Чемпіонаті Європи серед університетів у м. Альмерія (Іспанія) та посіла 7 місце.

У 1996 р. відома лучниця Л. Герасименко (юридичний факультет) взяла участь у ХХVІ літніх Олімпійських іграх у м. Атланта (США) і встановила там новий олімпійський рекорд (тренер А.І. Єгоров – заслужений тренер України).

Активну допомогу кафедрі в організації масової роботи зі студентами надавав спортивний клуб університету, завдання якого полягало у проведенні курсових та міжфакультетських спартакіад, підготовці команд на різноманітні змагання серед колективів фізкультури міста, області та по лінії ДСТ «Наука», «Буревісник» і СК «Гарт».

Всього на кафедрі фізичного виховання з 1944 по 2022 рік працювало майже 130 викладачів. Із них: завідуючих кафедрою – 8; докторів наук – 1; кандидатів наук – 11; професорів – 1; доцентів – 6; старших викладачів – 34; заслужених тренерів України – 3; чемпіонів України – 9; чемпіонів СРСР – 3; учасників першості Радянського Союзу – 11; чемпіонів Збройних сил СРСР – 3; призерів Української і центральної Ради – 4; учасників міжнародних змагань – 5; учасників спартакіад Профсоюзів СРСР – 2.

Серед них були фахівці з таких видів спорту: легкої атлетики – 28; спортивної гімнастики – 9; плавання – 10; боксу – 1; волейболу – 8; баскетболу – 7; хокею на траві – 2; футболу – 8; туризму – 3; спортивного орієнтування – 4; вільної боротьби – 4; художньої гімнастики – 4; стрільби (кульової) – 2; стрільби з лука – 3; акробатики – 1; фітнесу – 4; фехтування – 1; бейсболу – 2; важкої атлетики – 1; атлетизму – 1; гандболу – 5 та ін.

Кафедра фізичного виховання Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича спільно зі Спортивним клубом ЧНУ понад 70-ти років активно проводить спортивно-виховну роботу зі студентською молоддю. Щорічно студенти 15-ти факультетів приймають участь у Спартакіаді з 17-ти видів спорту.

2008-2009 рр. – проводиться 60-та ювілейна Спартакіада ЧНУ. Керівництво університету приймає активну участь у проведенні Спартакіади серед студентів. Почесним головним суддею змагань є ректор ЧНУ професор Мельничук С.В.

Змагання Спартакіади організовує Спортивний клуб ЧНУ. Головою Спортивного клубу з 1 вересня 2008р. є викладач кафедри фізичної культури і спорту Ківерник Олександр Вікторович, майстер спорту з гандболу, який має багаторічний досвід суддівської діяльності (суддя Національної категорії).

Традиційно змагання проводяться протягом року з вересня по травень місяць. Урочисте відкриття Спартакіади відбувається на стадіоні «Буковина» в кінці вересня. Першим видом проводяться змагання з легкої атлетики. Кожний студент може проявити себе за своїми спортивними вміннями та вподобаннями, тому до змагань в різні роки включалися наступні види спорту: легка атлетика, спортивне орієнтування, футбол, боротьба вільна, настільний теніс, пауерліфтинг, плавання, шахи, кульова стрільба, боротьба дзюдо, волейбол, баскетбол, гандбол, туризм та ін.

Успіхи в розвитку масовості фізкультурно-оздоровчої роботи та занять спортом

значною мірою залежать від кількості та кваліфікації викладачів, які працюють у цій сфері. Кількість штатних наукових та науково-педагогічних кадрів, які працюють на кафедрі становила: у 2018 році – 9 осіб, кандидатів наук – 2. У 2019-2020 роках кількість штатних наукових та науково-педагогічних кадрів складала 8 осіб, кандидатів наук – 3; у 2021 році – 8 осіб, з них кандидатів наук – 2.

Протягом 2016-2021 рр. викладачі кафедри пройшли стажування у таких вузах України: Львівському державному університеті фізичної культури, Тернопільському національному педагогічному університеті, Кам’янець-Подільському національному педагогічному університеті. Більшість науково-педагогічних працівників мають публікації у періодичних виданнях, які індексуються у наукометричних базах даних (Scopus, WoS та ін).

Перспектива розвитку наукового напрямку «Фізичне виховання» у Чернівецькому національному університеті безпосередньо пов’язана з підготовкою наукових кадрів та залученням у дослідницький процес молодих учених.

З 2010 по 2021 р. на кафедрі фізичного виховання працювали наступні молоді вчені:

Васкан І.Г. (канд. дисертація – «Розвиток рухової активності підлітків в позаурочній діяльності» за спеціальністю 13.00.02);

Тумак Ю.І. (канд. дисертація – «Фізичне виховання дітей та молоді в

громадських товариствах Буковини (друга половина ХІХ початок ХХ ст.) за спеціальністю 13.00.01);

Бигар Л.І. (канд. дисертація – «Становлення та розвиток лікувального напряму в фізичному вихованні студентів ВНЗ України (ІІ половина ХХ – початок ХХІ століття» за спеціальністю 13.00.01);

Курнишев Ю.А. (канд. дисертація – «Педагогічні умови професійного саморозвитку майбутніх вчителів фізичної культури» за спеціальністю 13.00.04);

Слобожанінов П.А. (канд. дисертація – «Формування професійної

компетентності майбутніх фахівців з фітнесу та рекреації із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій за спеціальністю 13.00.04);

Кожокар М.В. (канд. дисертація – «Організаційно-педагогічні засади виховання молоді в студентських товариствах Буковини (1875-1939 рр.)» за спеціальністю 13.00.01).

Були захищені кандидатські дисертації і старшими колегами. Це Цибанюк О.О., Мужичок В.О., Балацька Л.В.

У розрізі виконання наукової тематики «Теорія і практика професійної підготовки фахівців із фізичного виховання і спорту в Сполучених Штатах Америки» доктор педагогічних наук, доцент кафедри фізичного виховання Мединський С.В. проходив наукове стажування та вивчав систему педагогічної освіти США в університеті Центрального Арканзасу (м. Конвей, штат Арканзас), зокрема, відділів освіти м. Конвей та м. Літл-Рок (штат Арканзас), та співпрацював з адміністрацією факультетів кінезіології, психології і консультування університету Центрального Арканзасу.

31.05.-1.06.2017 р. відбулася конференція в Stefan cel Mare University (Сучавський університет імені Штефана Чел Маре) м. Сучава (Румунія), доценти кафедри Палагнюк Т.В., Мединський С.В. особисто взяли участь у конференції.

23-24 листопада 2018 року викладачі кафедри прийняли участь у роботі IV-ї Міжнародної конференції «Вплив спортивної та фізичної освіти на сучасне суспільство» у Ясському університеті А.І. Куза, Румунія. «The impact of sport and physical education science on today’s society» (23th – 24th of novemder, Iasi, Romania, 2018). Делегацію очолювала викладач кафедри фізичного виховання Медвідь А.М. та заступник декана з наукової роботи факультету фізичної культури та здоров’я людини. У роботі конференції взяли участь провідні науковці світу з понад 20 країн. У ході роботи конференції були розглянуті актуальні питання фізичної культури та спорту.

Викладачі кафедри фізичного виховання (Кожокар М.В., Палагнюк Т.В.) брали участь в Міжнародній науково-практичній конференції. 21-22 листопада 2019 р. «Фізичне виховання спорт та здоров’я», м. Пітешти (Румунія).

12-13 листопада 2021 року викладачі кафедри прийняли участь у роботі VІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Conference of the Universitaria Consortium in Physical Education, Sports and Physiotherapy» у Ясському університеті А.І. Куза, Румунія.

Співробітники кафедри активно займаються міжнародною науковою діяльністю та налагоджують зв’язки з провідними вузами світу з актуальних питань фізичної культури та спорту. Подібні заходи займають провідне місце у роботі науково-педагогічних працівників кафедри фізичного виховання для підняття статусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у світі.

Нині викладацький склад кафедри працює над підвищенням своєї педагогічної майстерності, рівня науково-методичної роботи, удосконаленням організації занять з фізичного виховання й спорту серед студентів університету.

В умовах пандемії коронавірусу COVID-19 викладачі кафедри успішно перейшли до занять фізичного виховання в онлайн режимі, використовують освітні платформи та месенджери для дистанційного навчання. Проводять онлайн практичні заняття, консультації за допомогою месенджерів Viber та платформ Google Meet.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності